Tapkime Facebook draugėmis!
Pažadame konkursus, naudingus grožio ir mados patarimus, stiliaus idėjas ;)
Titulinis Straipsniai

Kaip išvengti smegenų insulto?

2011-12-13

Pirmą kartą persirgus insultu, trečdalis ligonių miršta, pusė likusių gyvųjų lieka invalidais. Antrą kartą ištikus tai pačiai nelaimei, išgyventi sugeba tik pusė ligonių – dažnai jie lieka prikaustytais prie lovos visam gyvenimui. Dėl šios priežasties, ypač svarbi yra insulto profilaktika. Kokios yra insulto priežastys ir kaip jo išvengti, pasakoja habilituotas medicinos mokslų daktaras, profesorius, kraujagyslių chirurgas Povilas Pauliukas.

Kaip išvengti smegenų insulto?
photl.com nuotr.

Insultas būna dviejų  rūšių: hemoraginis, kuomet kraujas išsilieja į smegenis, ir išeminis, kuris įvyksta staiga nutrūkus tam tikros smegenų dalies kraujotakai.

Didžioji dalis insultų yra išeminiai. Apie trečdalis jų įvyksta, kai į smegenis su krauju iš širdies atnešamas krešulys ir užkemšama smegenų arterija. Krešuliai širdyje susidaro esant prieširdžių virpėjimui, reumatinėms širdies ydoms, protezuotiems širdies vožtuvams, persirgus miokardo infarktu. Visi šie ligoniai, kad išvengtų krešulių susidarymo, turi vartoti vaistus, mažinančius kraujo krešėjimą.

Dažniausia smegenų išeminio insulto priežastis yra aterosklerozė – kraujagyslių kalkėjimas, siaurėjimas bei užakimas dėl padidinto cholesterolio kiekio, amžiaus, rūkimo ir kitų priežasčių. Didžiąją dalį aterosklerozės atvejų lemia kritiškai susiaurėjusi kaklo arterija, todėl būtina laiku nustatyti galimos ligos priežastį ir ją pašalinti, chirurginiu būdu išvalant arteriją.

Norint išvengti insulto, kiekvienas žmogus, sulaukęs 50 metų, turėtų profilaktiškai pasitikrinti savo smegenų arterijas ultragarsu. Jeigu šios nepakitusios, tyrimą reikia pakartoti po 5 metų, tačiau jeigu yra bent nedidelis arterijų susiaurėjimas, tikrintis reikėtų kasmet.

Esant kritiniam arterijų susiaurėjimui, ligonis turi būti nedelsiant operuojamas. Dažniausiai smegenų arterijos susiaurėja tiems žmonėms, kurie turi susiaurėjusias, užakusias arba operuotas kojų arterijas, taip pat – persirgusiems miokardo infarktu, sergantiems cukralige. Šiems ligoniams būtina periodiškai tikrintis kaklo arterijas.

Persirgus išeminiu insultu, reikia ir toliau stebėti smegenų arterijų būklę – ligonį pakartotinai gali ištikti insultas, užakus bent vienai iš likusių sveikų arterijų.

Hemoraginis insultas sudaro tik apie dešimtadalį visų insultų. Jis ištinka dėl padidėjusio kraujospūdžio ar įgimtos arterijų anomalijos. Šio insulto galima išvengti teisingai gydant aukštą kraujospūdį.

Almutė Blaževičiūtė

Dalintis:

Komentarai (0)

  • Jūsų vardas*
  • Jūsų komentaras*

 

 

Sprendimas: UAB Interprekyba
© 2013 Grozioklubas.lt.