Tapkime Facebook draugėmis!
Pažadame konkursus, naudingus grožio ir mados patarimus, stiliaus idėjas ;)
Titulinis Straipsniai

Ar valgymo sutrikimai paveldimi?

2011-11-19

Nustatyta, kad valgymo sutrikimai susiję su genetiniu paveldimumu, tačiau tai nereiškia, kad jei žmogus turi paveldėjęs atitinkamus genus, tai tie genai turi būtinai pasireikšti. Anoreksija ir bulimija dažnesnės dvynių tarpe bei šeimose, kur bent vienas narys yra sirgęs ar serga valgymo sutrikimais. Manoma, kad anoreksija yra susijusi su chromosoma 1, o bulimija – su chromosoma 10.

Dvynių tyrimą Virdžinijoje – tai turbūt didžiausias tokio pobūdžio tyrimas, kurio metu buvo apklaustos 1033 dvynukių poros iš Virdžinijos dvynių registro. Minėtas dvynių registras buvo sudarytas, patikrinus visus Virdžinijos valstijos gimimų įrašus. Apklausos tikslas buvo nustatyti, ar abi dvynės sirgo Nerie bulimija arba patyrė panašių į nervinę bulimiją problemų. Vidutinis dvynių amžius – 30 metų.

Tyrimas parodė, kad identiškų dvynių atitikimo rodiklis gerokai viršijo neidentiškų dvynių. Kitaip sakant, jei viena identiškų dvynų sirgo nervine bulimija, tai jos sesuo (kurios genų rinkinys toks pats) buvo daug labiau linkusi į šią ligą nei tai pasitaikė tarp neidentiškų dvynių (t.y. dvynukėms, kurios genetiškai panašios ne labiau nei paprastos seserys). Ši išvada – svarus įrodymas, kad genetiniai veiksniai gali būti viena nervinės bulimijos atsiradimo priežasčių. (šaltinis: Kandler KS, MacLen C, Neale M, Kessler R, Heath A, Eaves L. American journal of Psychiatry. Cituota pagal Christopher Fairburn "Kaip įveikti pastovų persivalgymą").

Aplinka vaidina svarbų vaidmenį lemiant, ar paveldėti genai pasireikš. Šiuo metu atlieka daug tyrimų, kuriais siekiama nustatyti, kokiomis aplinkos sąlygomis pasireiškia paveldėti valgymo sutrikimai, o kokios aplinkos sąlygos apsaugo nuo ligos pasireiškimo.

Motinos, dukterys ir sutrikęs valgymas. Įvertinus dukterų valgymo sutrikimus, buvo išskirtos dvi motinų ir dukterų grupės: aukštos rizikos grupė bei, kad būtų lengviau palyginti, žemos rizikos grupė. Dukterų amžiaus vidurkis – 16, motinų – 43 metai. Motinas, kurių dukterų valgymas buvo sutrikęs, nuo lyginamosios grupės motinų skyrė šie dėmesio verti požymiai:

- Jų pačių valgymas irgi buvo labiau sutrikęs.
- Jos manė, kad jų dukterys turi numesti daugiau svorio.
- Jos kritiškiau vertino savo dukterų išvaizdą.

Šios išvados rodo, kad valgymo sutrikimų „perėmimą‘‘ šeimoje iš dalies gali sąlygoti žalinga įtaka (šaltinis: Pike KM, Robin J. Journal of Abnormal Psychology. Cituota pagal Christopher Fairburn "Kaip įveikti pastovų persivalgymą")

Dalintis:

Komentarai (0)

  • Jūsų vardas*
  • Jūsų komentaras*

 

 

Sprendimas: UAB Interprekyba
© 2013 Grozioklubas.lt.