Tapkime Facebook draugėmis!
Pažadame konkursus, naudingus grožio ir mados patarimus, stiliaus idėjas ;)
Titulinis Stilius

Prancūziškų sūrių enciklopedija: garsiausieji iš kietųjų

2013-03-08

Visi kietieji prancūziški sūriai yra gaminami tik iš karvės pieno. Dažniausiai jie būna tiekiami dideliais cilindriniais ritiniais ir parduodami pjaustytais įvairaus dydžio gabalėliais. Tokio tipo sūriai paprastai skirstomi į dvi rūšis – virtuosius, kada gamybos metu išrūgos yra kaitinamos, ir nevirtuosius, kada pastaroji technologija nenaudojama.

Prancūziškų sūrių enciklopedija: garsiausieji iš kietųjų

Sūris Cantal – skaičiuoja tūkstantmečius

Cantal sūris – nevirtos technologijos vidutinio kietumo sūris iš kalnuoto Overnės regiono. Jo atsiradimas datuojamas dar mūsų eros pradžia. Šiandieną Cantal gaminamas išskirtinai tik iš Salers karvių rūšies pieno. Priklausomai nuo pageidaujamo skonio, galima įsigyti tiek jaunus, tiek ir išlaikytus gaminius. 1-2 mėnesius brandintas sūris vadinamas Cantal jeune, 2-6 mėnesius – Cantal entre-deux arba Cantal doré, o daugiau nei 6 mėnesius – Cantal vieux.

Cantal liečiant, visada yra tvirtas. Jaunesniuosius paprastai gaubia minkšta geltona, o išlaikytus – pilkšvai auksinė luobelė.

Sūrių profesionalai susitarę tvirtina, kad, Cantal jeune skonis yra kiek saldokas, o, pavyzdžiui, Cantal centre-deux galima atskirti lazdyno riešutų potėpius. Tačiau apskritai, kuo sūris brandesnis, tuo jis stipresnis ir aštresnis.

Šį prancūzišką gaminį galima valgyti tiek vieną, tiek ir naudoti kaip ingredientą ruošiant įvairius patiekalus. Itin dažnai jis pasirenkamas ruošiant valgius orkaitėje, juos užlydant būtent Cantal.  Taip pat su šiuo sūriu gali būti ruošiamas tradicinis prancūziškas patiekalas fondue,  įvairios salotos, sumuštiniai. Galima išskirti tokius valgius, kaip žaliųjų pupelių salotos, bulvių košė ar prancūziški blynai iš bulvių, kurie gardinami būtent Cantal.

Idealiausiai pasirinkimai derinant prie šio sūrio vyną, yra baltasis Bordeaux, jaunas raudonasis Beaujolais bei Merlot vynuogės vynai. Taip pat puikus kompanionas – šampanas.

Sūris Comté – tik iš kalnuose besiganančių karvių pieno

Intriguojantis skonis, dovanojantis sviestinius, grietinėlės, abrikosinius, lazdyno riešutų ar net šokoladinius prisilietimus. Būtent taip kietąjį Comté apibūdina kulinarijos žinovai. Šis Prancūzijoje vienas populiariausių sūrių dažniausiai gaminamas mažose pieninėse, vadinamosiose fruitières, įsikūrusiose daugiausiai ties siena su Šveicarija. Karvių, besiganančių ne žemiau, nei 400 metrų aukštyje, pieno Comté paprastai brandinamas mažiausiai 4 mėnesius, tačiau šis procesas gali užtrukti ir pusantrų metų.

Sūris, kartais turintis nedideles skylutes, paprastai atranda kelią į kiekvieno širdį. Mėgstantieji saldžiau gali rinktis trapesnį, vaisiniu vadinamą Fruité Comté, o sūriau – Salé Comté. Brangiausias iš visų yra ilgai brandinamas Comté vieux.

Dažnai šis alpinis produktas būna vienas pagrindinių prancūziško patiekalo fondue ingredientų, taip pat valgomas su sumuštiniais ar tiesiog tarkuojamas ir beriamas ant kiekvienam mėgstamiausių įvairių patiekalų.  Paprastai sūrių lėkštėje Comté tiekiamas pjaustytas kubeliais.

Prie šio sūrio derančių vynų sąrašas yra pakankamai netrumpas. Tinkamiausi pasirinkimai yra pagamintieji iš tokių vynuogių, kaip Riesling, Gewürztraminer d'Alsace, Sauvignon Blanc, Pouilly-Fumé, Bourgogne Blanc, Beaujolais, Sauternes ar Chenin Blanc.

Skylės – sūrio Emmental pažiba

Emmental – bene gražiausias pasaulyje sūris, išsiskiriantis turimomis nemažomis skylutėmis. Saldžiu skoniu pasižyminčio gaminio konsistencija paprastai yra tvirta, o spalva svyruoja nuo dramblio kaulo iki blyškiai geltonos.

Emmental paprastai gaminamas tik pramoniniu būdu – retai, kas bando tai padaryti nedideliuose ūkiuose. Dažniausiai jis brandinamas mažiausiai mėnesį.

Šis sūris naudojamas gaminant sumuštinius, omletus, įvairius makaronų patiekalus. Taip pat – itin mėgstamas tiesiog vienas, kaip užkandis.

Niekada nebus suklysta prie Emmental derinant visus Riesling ar Gewürztraminer d'Alsace vynuogių vynus, taip pat – Beaujolais ir Sauternes.

Sūris Mimolette – tiek sriuboms, tiek pyragams

Ryškiai oranžiniu atspalviu išsiskiria kietasis prancūziškas sūris Mimolette. Karvės pieno gaminys gurmanų stalus pasiekia iš Lilio, kuriame ir yra gaminamas. Sūrio brandinimo laikas gali būti įvairus ir svyruoti nuo 3 mėnesiu iki kelių metų, tačiau būdingiausias aštrokas, riešutų ir vaisių poskonis paprastai atsiskleidžia po 18 mėnesių.

Unikalią spalvą Mimolette suteikia natūralūs dažikliai. Tiesiogine prasme jis yra vienas ryškiausių sūrių pasaulyje. Šį oranžinį kulinarinį stebuklą prancūzai mėgsta valgyti vieną, tačiau neretai naudoja ir kaip ingredientą patiekalams gaminti. Toks aštrokas sūris gali būti naudojamas pakankamai universaliai: tiek gardinant salotas, ruošiant sriubas, pavyzdžiui, tirštąsias brokolių ar pastarnokų, tiek kepant pyragus, pavyzdžiui, obuolių ar spanguolių.

Prie Mimolette sūrio geriausiai dera raudoni kaimiški vynai, pavyzdžiui, Cahors, Carignan ar Languedoc Cabernet Sauvignon. Taip pat puikus pasirinkimas – tiesiog alus.

Straipsnį pristato restoranas „Le Rouge“, Vilniaus g. 26, Kaunas. www.lerouge.lt

Dalintis:

Komentarai (0)

  • Jūsų vardas*
  • Jūsų komentaras*

 

 

Sprendimas: UAB Interprekyba
© 2013 Grozioklubas.lt.