Tapkime Facebook draugėmis!
Pažadame konkursus, naudingus grožio ir mados patarimus, stiliaus idėjas ;)
Titulinis Stilius

Amžiaus krizė: kaip juodą liniją keičia balta

2012-09-28

Ne, šįkart nekalbėsime apie ekonominę krizę. Kalbėsim tik apie tai, kaip mylėti save ir kaip savo gyvenimą paversti neįprastu. O jei žinosime, kokios krizės mūsų gali laukti, tuomet ir įveikti bus lengviau.

Amžiaus krizė: kaip juodą liniją keičia balta

Taigi, amžiaus krizės.

Kada? 17–21 metų

Su kuo susijusi? Kokį gyvenimo kelią pasirinkti! Tolimesni mokslai, darbo paieškos, o gal šeimos sukūrimas. Tai periodas, kai formuojasi požiūris į pasaulį, kai kaupiamos žinios ir patirtis, atsiranda tikrosios vertybės ir įsitikinimai. Pradedami spręsti globaliniai klausimai: „kodėl aš gyvenu?“, „koks gyvenimo tikslas?“, „kuo būti?“ Mergina pradeda galvoti ir gyventi ateitimi. Tampa svarbūs gyvenimo palydovo ir bendraminčių aspektai. Stiprūs seksualiniai išgyvenimai.

Ką daryti? Jaunystėje labai norisi būti savo gyvenimo autoriumi. Pačiai priimti sprendimus apie būsimą profesiją. Deja, tokia autorystė suteikiama tikrai ne kiekvienai. Pirmosios amžiaus krizės priežastis – idealistinio ir realaus pasaulio nesutapimas. Tokio nesutapimo priežastys gali būti labai rimtos – galima įgrimzti į alkoholizmo ar narkomanijos liūną.

Tai periodas, kai realizuoti pačias drąsiausias svajones gali padėti patys artimiausi žmonės. Apsispręsti – tai dar nereiškia apibrėžti. Įsivaizduok, kad kokį kelią pasirinksi, tokiu ir reikės eiti. Tačiau tai nereiškia, kad nereikia galvoti apie ateitį ir siekti pačių drąsiausių tikslų. Tik atmink, kad pasiekimai yra laikini ir geriausiai visko siekti mažais žingsneliai, nei staigiai iššokti ir paskui žemai kristi.

Jaunystės krizėje yra pozityvus momentas: žmogaus vidiniai rezervai mobilizuojami ir tau atsiveria naujų galimybių periodas, kai galima save realizuoti. Nestabdyk, ir viskas gausis.

Kada? Nuo 27 iki 33 metų.

Su kuo susijusi? Tai gražus gyvenimo periodas. Tai šeimos sukūrimo laikas, asmeninio gyvenimo sutvarkymas, profesinis realizavimas. Formuojasi ir pilietinė pozicija – suvokiama, kas yra visuomeninės gyvenimas ir žmogaus rolė jame. Atsiranda pastovūs orientyrai, gautas išsilavinimas, susitvarkyta buitis, atsiranda tam tikras stabilumas, o tai reiškia, kad galima išsikelti naujus tikslus: karjeros aukštumas, santuoka, vaikai.

Jaunystė – lytinio aktyvumo pikas. Be to, moterys šiuo periodu yra linkusios gimdyti vaikus. Beje, nuo to, kaip susiklosto asmeninis gyvenimas, tiesiogiai priklauso ir žmogaus dvasinis augimas, gebėjimų vystymasis.

Sėkminga sąjunga stimuliuoja jauną šeimą naujiems tikslams, o nesėkmė santuokoje, atvirkščiai, gali blokuoti žmogaus, kaip asmenybės augimą, netgi kliudyti profesinę eigą. Sociologai pastebi, kad pirmosios santuokos po 30 metų užmezgamos labai retai. Žmonės, nesukūrę šeimos iki 28-30 metų, veliau to ir nepadaro. Jie įpranta gyventi vieni, tampa reiklesni partneriui, turi per daug įpročių, kurių nenori keisti dėl kito žmogaus.

Suėjus 30 metų intelektualinis vystymasis pasiekia piką, daromos pirmosios globalinės gyvenimo kelio išvados.

Ką daryti? 30-ties metų krizę dar vadina gyvenimo tikslo krize. Prarandamas interesas tam, kas vakar dar atrodė yra įdomu ir svarbu. Tu pradedi analizuoti asmenybės problemas, pervertinti vertybes. Jei nepasitenkinimas gyvenimu pasiekia globalinį lygmenį, tai priežastis pagalvoti apie tai, kad tavo gyvenimo tikslas yra neteisingas. Šio fakto pripažinimas darys įtaką ir permainoms profesinėje, ir šeimyninėje srityse. Nemalonu, tačiau geriau vėliau nei niekada. Atvirkščiai, jei esi patenkinta savo padėtimi visuomenėje, karjeros rezultatais, o namuose laukia mylima šeima, šis periodas prieš tave atvers duris į naujus pasiekimus.

Kada? Nuo 39 iki 45 ir nuo 55 iki 65 metų.

Su kuo susijusi? Branda – tai gana ilgas ir pats reikšmingiausias periodas daugumai žmonių. Tai ne tik amžius, kai saugoma viskas, kas iki tol įgauta, bet ir laikas toliau save realizuoti.

Koks žmogus yra subrendęs? Fiziologiškai branda – tai optimalus visų organizmo sistemų funkcionavimas. Socialiai ir teisiškai branda – tai socialinio gyvenimo taisyklių ir normų nustatymas, įsisavinant statusus, kai pasiekiamas konkretus socialinis lygis (profesinis, šeimyninis, visuomeninis). Psichologiškai – tai objektyvus žmogaus požiūris į savo amžių, galimybes, perspektyvas.

Pozityvūs aspektai:

- Mokėjimas priimti atsakomybę;

- Mokėjimas vadovauti ir organizuoti;

- Pasitikėjimas ir tikslo siekimas;

- Nusistovėję principai ir vertybių sistema;

- Realizmas ir adekvatus vertinimas.

Negatyvūs aspektai:

- Gali pablogėti savijauta ir sumažėti seksualinis aktyvumas;

- Disonansas tarp gyvenimo planų ir galimybių juos realizuoti.

Krizės išsprendimas. Pats laikas išmokti mėgautis tuo, ką turi, tačiau ne susitaikyti, bet į viską žvelgti optimistiškai. Šis amžius suteikia unikalų šansą pagyventi dėl savęs. Karjera jau padaryta, šeima sukurta, vaikai užaugo ir išskrido iš lizdelio. Mėgaukis ir lepink save įspūdžiais, kelionėmis, susitikimais. Galimybių tikrai yra – tereikia tik noro! Svarbu suvokti, kad gyvenimo viršūnė – dar nėra pabaiga, o tik perėjimas prie naujų sąlygų.

Rytų kultūroje žodis „krizė“ turi dvi reikšmes: pavojus ir galimybė. Ir tik nuo tavęs priklausys, kaip išgyvensi psichologinę amžiaus krizę: kankinsies ar pasinaudosi atsiveriančiomis galimybėmis.

Grozioklubas.lt

Dalintis:

Komentarai (0)

  • Jūsų vardas*
  • Jūsų komentaras*

 

 

Sprendimas: UAB Interprekyba
© 2013 Grozioklubas.lt.